Δημοσιεύθηκε στην Uncategorized

Επίσκεψη της Α’ και Β’ τάξης στην Πινακοθήκη Λαμίας!

Στις 24/04/2024 η Α’ και Β’ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε τη Δημοτική Πινακοθήκη Λαμίας και την έκθεση τα “100 πρόσωπα ενός ήρωα”, προς τιμήν του εθνικού και τοπικού μας ήρωα Αθανασίου Διάκου. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στον χώρο, κατανόησαν τι σημαίνει Πινακοθήκη, γνώρισαν βαθύτερα τον Αθανάσιο Διάκο, παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την άρτια ταινία του Δ. Κολτσίδα και στο τέλος ζωγράφισαν και αφιέρωσαν τα έργα τους στην Πινακοθήκη Λαμίας.

Δημοσιεύθηκε στην Uncategorized

Το Λαογραφικό Μουσείο της Β’ Τάξης!

Με ιδιαίτερη χαρά αγκάλιασαν οι μαθητές της Β’ Τάξης την ιδέα να δημιουργήσουμε ένα μικρό Λαογραφικό Μουσείο στον χώρο του σχολείου μας! Μιλήσαμε για το παρελθόν, αναζητήσαμε και βρήκαμε αντικείμενα της καθημερινότητας των ανθρώπων εκείνα τα χρόνια και υλοποιήσαμε όλοι μαζί αυτή την όμορφη προσπάθεια!