Δημοσιεύθηκε στην Uncategorized

Απόκριες στο σχολείο μας!

Την Παρασκευή 15-3-2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η αποκριάτικη γιορτή. Σε αυτή συμμετείχαν οι μαθητές απ’ όλες τις τάξεις παρουσιάζοντας σχετικά δρώμενα και αποκριάτικους χορούς υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ. Μωραΐτη Βασιλικής. Στόχος ήταν η σύνδεση με τα ήθη και έθιμα, καθώς και με τις παραδόσεις μας. Ήταν μια ξεχωριστή ημέρα γεμάτη διασκέδαση, χορό, παιχνίδι και άφθονο κέφι για όλους!

Εγγραφές στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το Σχολικό Έτος 2024-2025

Oι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α ́ τάξη του Δημοτικού Σχολείου, για το σχολικό έτος 2024-2025, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-01-2018 έως και 31-12-2018.

Δικαιολογητικά εγγραφής

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (Αναζητείται αυτεπάγγελτα από το σχολείο)
  1. Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών
  1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) (Το έντυπο παραλαμβάνεται από το νηπιαγωγείο ή το δημοτικό σχολείο)
  1. Αποδεικτικό στοιχείο για τη διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (Λογαριασμός ΟΤΕ, ΔΕΗ) από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.
  1. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου
Δημοσιεύθηκε στην Uncategorized

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης Θερμοπυλών & στο Λαογραφικό Μουσείο Μώλου

Την Παρασκευή 8/12/2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της Ε’ και ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας στο Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης Θερμοπυλών, καθώς και στο Λαογραφικό Μουσείο Μώλου.

Παρουσίαση του βιβλίου «Ποταμοκατέβατα» της Τζωρτζίνας Μαντέ στο σχολείο μας

Τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου το σχολείο μας φιλοξένησε τη συγγραφέα Τζωρτζίνα Μαντέ, η οποία παρουσίασε στους μαθητές των Α’ , Β’ και Γ’ τάξεων το βιβλίο της με τίτλο «Ποταμοκατέβατα».

Η παρουσίαση περιείχε βιωματικές δραστηριότητες και τη συγγραφέα συνόδευε η εκδότριά της Ιουλιέττα Παπαλέξη.

Επίσκεψη της διατροφολόγου Δώρας Αγγελοπούλου στο σχολείο μας

Σήμερα το σχολείο μας επισκέφθηκε η

Κ. Δώρα Αγγελοπούλου, Msc κλινική Διαιτολόγος -Διατροφολόγος.

Μας μίλησε για την υγιεινή διατροφή, για τις ομάδες τροφών, καθώς και για την Μεσογειακή διατροφή. Επίσης, έπαιξε με τους μαθητές παιχνίδια σχετικά με την διατροφή και μας έδωσε δώρα!

Την ευχαριστούμε πολύ!!

Επίσκεψη της ομάδας ΠΑΣ Λαμίας στο σχολείο μας

Το σχολείο μας σήμερα είχε την τιμή να υποδεχτεί την ΠΑΣ Λαμιας!!!!
Μας μίλησαν για την ΠΑΣ, για το ποδόσφαιρο, αλλά πάνω απ’ όλα μας μίλησαν για την σημασία της άθλησης και του αθλητισμού για την υγεία και ευημερία του ατόμου.
Υπέγραψαν αυτόγραφα στους μαθητές μας και παίξαμε με την μπάλα !

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο σχολείο μας

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας ημέρας
αθλητισμού υλοποιήθηκαν δράσεις με σύνθημα
……. “Η κίνηση δίνει ζωή”…….
*Παραδοσιακά ελληνικά παιχνίδια και παιχνίδια από διάφορες χώρες(Νιγηρία/Ιαπωνία/Πουέρτο Ρίκο/Χονγκ Κονγκ).
*Εσωτερικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου και μπάσκετ.
*Πρότζεκτ από τους μαθητές με θεματικό κέντρο τον αθλητισμό.
*Δημιουργία θεματικής αφίσας για την ημέρα του αθλητισμού και έκθεση της στο χώρο του σχολείου.
*Πρόσκληση της ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 1964 για παρουσίαση του ποδοσφαίρου και συζήτηση για τον αθλητισμό.

Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού
Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2022-2023)

Στο παρακάτω επισυναπτόμενο αρχείο βρίσκεται η Ετήσια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2022-2023) του 15ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΛΑΜΙΑΣ.

Τελετή λήξης σχολικής χρονιάς 2022-2023

Την Τετάρτη 14/6/2023 γονείς, εκπαιδευτικοί και φίλοι αποχαιρέτισαν τους απόφοιτους μαθητές της Στ΄ τάξης του σχολικού έτους 2022-2023. Μέσα σε ατμόσφαιρα χαράς αλλά και συγκίνησης, οι απόφοιτοι και οι μαθητές των μικρότερων τάξεων έδειξαν τις μουσικές και χορευτικές τους δεξιότητες και εξέφρασαν με την ζωντάνια της νιότης τους τα συναισθήματα της αγάπης τους για το σχολείο, τους δασκάλους και τους συμμαθητές τους! Τέλος, ευχαριστούμε θερμά τον Διευθυντή του σχολείου μας για την συνολική προσφορά του, καθώς και τον σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την άψογη συνεργασία και στήριξη του, καθ΄ όλη την διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Καλό καλοκαίρι σε όλους!